KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

Arşiv

"Sağlığa Koşu" kitabımızın Yazarı Dr. Cengiz YARDİBİ, TRT Radyo 1 kanalında 10 Ocak 2020 Cuma günü, saat 23.15'te başlayacak olan "Gecenin İçinden" programına canlı yayın konuğu olarak katılacak.

Programda Yardibi'nin kısa bir süre önce Yayınevimizden çıkan "Sağlığa Koşu" başlıklı kitabından da söz edilecek.

Yazarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


İstanbul Gelişim Üniversitesi Yayınları
iguyayinlari.gelisim.edu.trDR. CENGİZ YARDİBİ - ÖZGEÇMİŞ
 
Dr. Cengiz Yardibi, 1956 yılında Karabük’te doğdu. Ortaöğrenimini şimdilerde yerinde yeller esen Karabük Merkez Ortaokulu’nda yaptı. 1970 yılında Deniz Lisesi ile 14 yaşında askerliğe adım attı. Deniz Lisesi ve Harp Okulu’nda iken koşu, güreş, halter gibi farklı sporlar yaptı. 1976 yılında Deniz Teğmen olarak Deniz Kuvvetlerinde göreve başladı. İki yıl Kıbrıs gazisi TCG M. F. ÇAKMAK Muhribi’nde görev yaptı. 1980 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından gönderildiği ABD Monterey Naval Postgraduate School’dan elektronik lisans ve yüksek lisans diplomaları aldı. Dönüşte, o zamanlar var olan, Harp Akademileri’nde kurmay subay eğitimi aldı. Bu eğitimler sırasında koşu ve futbol ile ilgilendi. 1987 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak, daha sonra kaza ile vurulan TCG MUAVENET Muhribi’ne, 1988 yılında ise zamanın en gelişmiş teknolojilerine sahip Türkiye yapımı TCG YILDIRIM Fırkateyni’ne atandı. 1991-1994 yılları arasında NATO AFSOUTH karargâhı, Napoli İtalya’da görev yaparken, University of La Verne’den MBA diploması aldı. Bu arada tenis dersleri aldı ve bu spor ile uğraştı.
 
Yurda döndükten sonra kendi isteği ile Deniz Kuvvetlerinden ayrılarak özel sektörde çeşitli firma ve kademelerde üst düzey yöneticilik yaptı. OYAK Sigorta Bölge Müdürü, KabloNet ve İnteraktif Genel Müdürü, TEPE, YATAŞ, LAZZONİ firmalarında koordinatör ve genel müdürlük yaptı. Bu arada çalıştığı firmadaki gençlerle birlikte futbol oynardı.
 
2013 yılında “Meglio tardi che mai” felsefesini kendi yaşamında uygulamaya başladı. Önce 2013 yılında işletme alanında doktora eğitimine başladı. Aynı yıl ilk resmi koşusu 78nci Büyük Atatürk koşusunu gerçekleştirdi. 2015 yılında ilk maratonunu koştuktan bir ay sonra, 2016 Ocak ayında doktorasını tamamladı. 2017 yılında ise İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak dersler verdi.
Bu tarihten sonra yurt içi ve yurt dışında pek çok koşulara katıldı. Bu arada ultra maratonla da ilgilenmeye başladı. İznik 50 km, Kapadokya 65 km, Erciyes 65 km, Afyon 55 km, St Paul 44 km ultra maratonlarını koştu.
 
Hedefi 70’li, hatta yaşarsa, 80’li yaşlarda koşu ve ultra maratonlara devam etmek…

Dr.Cengiz Yardibi-TRTRadyo1

Sagliga Kosu - Kapak

9 Ocak 2020 Perşembe