Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Abone Veri Tabanları

gelişim üniversitesi
  1.   Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
  2. İçerik


Abone Veri Tabanları


World eBook Library logo  World eBook Library

World eBook Library; akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir. Yenilenen arayüzü ile kullanımı çok daha kolay ve pratiktir. Arayüzde yapılan son güncellemeye istinaden sadece e-kitap erişimi sağlanacaktır. Farklı bir doküman türü yoktur. Güncel e-kitap sayısı yaklaşık 2.8 milyon civarındadır. Bu sayının yıl sonuna doğru 3 milyon olması beklenmektedir.

Erişim Adresi: https://database.worldlibrary.org/

  • PDF formatında sınırsız kullanım ve indirme imkanı
  • Her dilde ve her konu başlığında binlerce kitap
  • Eşsiz bir birincil kaynak ve nadir eser koleksiyonu
  • Dünyanın en büyük elektronik kütüphanesi

 
Kapsadığı kilit konu başlıkları: Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Ekonomi, Yönetim, Kamu, Tarih, Tarım, Tıp, Eğitim, Güzel Sanatlar, Dil, Hukuk, Edebiyat, Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji, Antropoloji, Teknoloji

 

                                                                                                                    &
Statista Logo
 

Değerli Kullanıcımız,
 
Üniversitemizin Statista veri tabanı aboneliği başlamıştır. Statista, global istatistiki bilgi veri tabanıdır. Broşür ektedir. Kurum dışından erişim için aşağıdaki linkte belirtilen ayarların yapılması gerekmektedir. Kurum içinde herhangi bir bilgisayardan erişim sağlayabilirsiniz. 
 
Abonelik için Mütevelli Heyeti Başkanlığı'na ve Rektörlüğe teşekkür ederiz.
 
ERİŞİM ADRESİ: https://www.statista.com
 
Kullanım detayları için tıklayınız: Statista Webinar Hub: https://www.statista.com/webinar
 

                                                                               &hiperkitap ile ilgili görsel sonucu  hiperkitap ile ilgili görsel sonucu

Hiperkitap E-Kitap Veri Tabanı
HiperKitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, akademisyenlerin ve öğrencilerin akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe e-kitap veri tabanıdır. Türkçe içerikli "Türkiye'nin ilk çevrimiçi kütüphanesi" olan HiperKitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300’den fazla yayınevinin 30.000'e yakın e-kitabı bulunmaktadır. On binlerce e-kitabın yanı sıra HiperKitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir.

ERİŞİM ADRESİ: 
https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011xww

Yapı Kredi, Siyasal Kitabevi, İz, Büyük Doğu, KODLAB, Arıkan, Dharma, Ezgi, Yeditepe, Ekin, Hece, Eflatun gibi 400’ü aşkın yayınevinin yanı sıra İstanbul, Ankara, Balıkesir, Trakya, Okan, İstanbul Ticaret gibi 40’tan fazla üniversitenin edebiyattan sanata, matematikten astronomiye 29 kategoride binlerce kitabına Hiperkitap sayesinde dilediğiniz anda, dilediğiniz yerden erişim imkânı sağlar.
E-kitapların üzerine not alma, önemli görülen yerlerin altını çizme, telif haklarına uygun olarak paylaşabilme ve çıktı alabilme gibi özellikleri olan Hiperkitap, abone olan herkes tarafından, istenildiği zaman istenildiği yerden ve aynı anda çoklu kullanıcı tarafından ister webden ister mobil olarak erişilebilir bir veritabanıdır.
Hiperkitap, araştırmacının aradığı bilgiye hızla ve kolayca erişimini sağlayan arama motorları sayesinde internetteki bilgi kirliliğine takılmadan doğru bilgiye ulaşmasına yardımcı olur. Fizikî alan yetersizliği, ekonomik kaynakların kısıtlılığı ve yeni kullanıcı profilinde yaşanan hızlı değişim, dijital kütüphaneyi aranan bir araç haline getirdi. Hiperkitap, sunduğu dijital imkânlarla kitap ve kütüphanelerin yaygınlaşmasına, daha etkin kullanımlarına ve tabii okuma kültürünün gelişmesine zemin hazırlamaktadır.
Bağlı bulunduğunuz kurumun internet ağından herhangi bir işlem yapmadan ya da başka bir ağdan “kurum uzantılı” e-posta ve şifrenizle sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Türkiye'de 100'e yakın üniversite kütüphanesi tarafından tercih edilen HiperKitap veri tabanının içeriği Hiperlink tarafından derlenmektedir ve bu kaynak içerik ve teknoloji sağlayıcısı EBSCO Information Services’ın platformu üzerinden de erişime sunulmaktadır.

 

&

Proquest E-Book Central logo ile ilgili görsel sonucuE-Book Central logos ile ilgili görsel sonucu

Kütüphanemiz 2017 yılında Proquest E-Book Central akademik elektronik kitap veri tabanına abone olmuştur. Bu kapsamda indirilebilir 268.000 civarında kitap üniversitemiz akademik ve idari personeliyle öğrencilerinin istifadesine sunulmuştur. Hemen her konuda e-kitap bulunmaktadır. 

Erişim için tıklayınız: https://ebookcentral.proquest.com/lib/gelisim
 
(Türkçe arayüz için https://ebookcentral.proquest.com/auth/lib/gelisim/language.action sayfasından Türkçe'yi işaretleyiniz.)
 

Ebook Central Türkçe Kullanım kılavuzu: https://proquest.libguides.com/TurkishHome/pqebc 

Ebook Central İngilizce kullanım kılavuzu: https://proquest.libguides.com/ebookcentral   

Yönetici girişi: https://gelisim.ebookcentral.proquest.com/libCentral/Login.aspx

 

 

&

 

MathSciNet ile ilgili görsel sonucu
 

Kütüphanemiz American Mathematical Society (AMS) tarafından hazırlanan, Matematik ve Uygulama Alanları Bibliyografik Veritabanı olan MathSciNet veri tabanına abone olmuştur. MathSciNet veri tabanına Türkiye'den birçok üniversite abonelik yaptırmıştır.

 

Erişim adresi: https://mathscinet.ams.org/mathscinet

 

&

oxford academic ile ilgili görsel sonucu          oxford university press ile ilgili görsel sonucu

Kütüphanemiz Oxford Üniversitesi Dergilerine toplu abone olmuştur. 

 

Kütüphanemiz 2014 yılında Oxford Üniversitesi Dergilerine toplu abone olmuştu. 2021 yılında bu abonelik kapsamında erişilebilen dergi sayısı 262'den 368'e çıkmıştır. Dergilerin listesi aşağıdadır.

 

Abone olunan dergilerin büyük bölümü Scopus, SCI, SSCI veya A&HCI indeksleri tarafından taranmaktadır. Diğer deyişle, dünyanın en saygın dergileri yerleşkemiz IP adreslerinden erişime açılmaktadır. 


Erişim adresi: https://academic.oup.com/journals

 

Oxford University Journals (2021) Dergi Listesi (Journal list) 
 

&
 

Jeppesen A Boeing Company ile ilgili görsel sonucu

JEPPESEN Mobile FliteDeck Online Access
 

www.jeppesen.com

&

Sobiad

Üniversitemiz SOBİAD Atıf Dizini'ne 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında abone olmuştur. Hiçbir kullanıcı adı veya şifreye ihtiyaç duymadan kurumunuz internet ağından SOBİAD'a sınırsız erişebilirsiniz.

Erişim Adresi: www.sobiad.com
 
SOBİAD Atıf Dizini Hakkında
SOBİAD, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri,Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1300 civarında derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.
 
Sobiad'da;
*  1300+ dergi bulunmaktadır. 
*  400.000+ makale bulunmaktadır.
*  10 milyon+ atıf bulunmaktadır.
*  Dergi, makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.
 
Hangi özellikler mevcuttur?
 
SOBİAD Atıf Dizini, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:
*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.
*  Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.
* Kurumsal kullanım sayısı ve makale indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.
*  www.sobiad.com mobil cihaz uyumlu bir hizmettir.
 

Asos Ar-Ge Danışmanlık LTD ŞTİ.

Sobiad Atıf Dizini
sobiad@sobiad.com
https://sobiad.com

 

&
 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü


HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI


AIP Sistemi

https://ssd.dhmi.gov.tr/Sayfalar/aipturkey.aspx-- 

ÖNEMLİ NOT: Kurum dışından erişim yapmak için lütfen tarayıcınızın PROXY AYARLARINI değiştiriniz. Ayarların nasıl değiştirileceği linkte resimli olarak anlatılmaktadır.